Komputer dla ucznia ? na jakie parametry zwracać uwagę?

Wśród wielu dedykowanych komputerów, które są adresowane pod potrzeby konkretnych odbiorców, szczególnie w sezonie wakacyjnym, możemy spotkać pewna interesującą kategorię. Zestawy ? zarówno komputery stacjonarne, jak i laptopy z akcesoriami ? opatrzone kategorią ?dla ucznia?. Zastanówmy się, jakie parametry powinien mieć taki komputer, by dobrze pełnił swoją rolę i faktycznie mógł mocno pomagać najmłodszym w przyswajaniu szkolnej i pozaszkolnej, dodatkowej wiedzy.

Przede wszystkim, powinien być to komputer o wydajnych paramentach, przystosowany idealnie do odtwarzania różnych plików multimedialnych. Dodatkowo, jeżeli mamy do czynienia z młodszymi użytkownikami, warto będzie zatroszczyć się o oprogramowanie wspierające naukę.

Co do konfiguracji sprzętowej, komputery dla użytkowników w wieku szkolnym, raczej nie odbiegają od standardowych konfiguracji komputerów biurowych. Biurowych, czyli takich, na których można swobodnie pracować z programami typu: edytor tekstowy, arkusze kalkulacyjne.

Warto wspomnieć, że komputer, który ma przeznaczenie edukacyjne, nie musi wcale należeć do drogich, bowiem nie musi charakteryzować się ultraszybkim procesorem, dużą ilością pamięci operacyjnej, czy też wydajną i skomplikowaną, wieloukładową kartą graficzną.komp1

Co do procesora, z powodzeniem zdadzą tu egzamin dwa rdzenie, więc Intel Core będzie wystarczającym rozwiązaniem. Rozwiązania typu karta graficzna czy dźwiękowa, możemy pozostawić na poziomie kart zintegrowanych. W końcu, ma być to komputer do zadań naukowych, a nie do rozrywki dla gracza.

Jak rozkładają się koszta takiego zakupu?

W zależności od tego, jak mocne parametry wybierzemy, możemy zamknąć taką inwestycję w przedziale 1500-2000 złotych, z wliczonym już systemem operacyjnym. Nie jest to duża kwota, porównując z wydajniejszymi maszynami, na przykład dedykowanymi dla graczy, gdzie przedział cenowy startuje od 3200-5000, a w niektórych przypadkach możemy się spotkać nawet ze sprzętem za 7 tysięcy. Tutaj mówimy rzecz jasna o kosztach, które nie obejmują monitora :)

Oczywiście, możemy też za pośrednictwem sklepu komputerowego, poprosić o wycenę zestawu, na podstawie dobrania różnych podzespołów. Tutaj cenna wskazówka ? firmy komputerowe o zasięgu lokalnym, sklepy działające na mniejszą skalę, będą w stanie zaproponować nam bardziej korzystne cenowe warunki, niż ogólnopolskie i sieciowe, markowe sklepy tego typu.

To pozwoli nam na zamknięcie całej sprawy bez obaw o zbyt duże wydatki, w zasadzie ? nawet będziemy mogli zaoszczędzić.

 

Post navigation