Komputer stacjonarny czy laptop- co wybrać?

Osoby zainteresowane zakupem komputera mają na dzień dzisiejszy olbrzymi repertuar zestawów do wyboru. Wachlarz możliwości jest tak duży, że każdy, nawet najbardziej wymagający klient znajdzie coś, co w pełni go zadowoli. Jednak przed podjęciem decyzji odnośnie specyfikacji technicznej, każdy musi stanąć przed innym wyborem: laptop czy pecet?
Zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. W niniejszym artykule postaramy się przeanalizować je wszystkie i stworzyć pewnego rodzaju poradnik dla kupujących.

Cena

Trudno wyobrazić sobie, żebyśmy zaczęli od innego elementu. Jest to bowiem w zdecydowanej większości główny czynnik, którym kierują się ludzie przy wyborze komputera. I choć różnica w cenach laptopów i pecetów nieco się zatarła, to jednak wciąż komputery przenośnie są droższe. Tak naprawdę ciężko kupić notebooka za mniej niż 1500 złotych, a w cenie tej, czy nawet sporo niższej, kupimy już sensowną ?stacjonarkę?.
Komfort pracy

Na ten czynnik należy spojrzeć dwojako. Nie sposób bowiem kłócić się z tym, że praca na pececie jest o wiele wygodniejsza. Klawiatura jest większa, sami możemy sobie regulować jej odległość od monitora, pracujemy na lepszej myszce. Ale czasami fajnie jest też zasiąść sobie w fotelu z komputerem, czy nawet położyć się z nim do łóżka. Takiej możliwości nie daje komputer stacjonarny. W tym miejscu warto wspomnieć również o największej zalecie laptopa- mobilności. Co więc jest lepszym wyjściem? Trudno powiedzieć, wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Pamiętajmy jednak o tym, że zewnętrzny monitor, klawiaturę i myszkę możemy dokupić do netbooka i w ten sposób stworzyć coś na wzór zestawu stacjonarnego. Jeśli chcielibyśmy zrobić coś podobnego w drugą stronę- zrobić z peceta komputer mobilny- raczej nie mamy takiej możliwości.

Konfiguracja techniczna

Pomijając jakieś skrajne przypadki, laptopy są słabsze (jeśli chodzi o hardware) od pecetów. Jeżeli więc ktoś poszukuje na przykład komputera do grania może być pewien, że notebook nie będzie miał super osiągów, nawet jeśli będzie bazował na bardzo podobnej specyfikacji co pecet.

O czym jeszcze warto pamiętać

Znamy już podstawowe różnice. Wiemy też, że bardzo trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaki rodzaj komputera jest dla danej osoby lepszy, wszystko zależy od indywidualnych wymagań. Mieć na uwadze warto jednak jeszcze jedno: komputery stacjonarne są długowieczne. W łatwy sposób można je rozbudować, zmodyfikować, wymienić starą część na nową. W związku z tym, że nie są przenoszone z miejsca na miejsce, mniej się niszczą. Nie można powiedzieć tego o komputerach przenośnych. Co więcej, z reguły są one bardziej awaryjne, z pewnością mają też znacznie gorsze chłodzenie. Zajmują jednak mało miejsca, a to dla wielu osób bywa czynnikiem kluczowym.