Laptop czy tablet, co wybrać?

W dobie powszechnie panującej, na dobre rozgoszczonej już w świecie konsumenckim mody na miniaturyzację urządzeń elektronicznych, możemy obserwować bardzo szeroki wachlarz produktów, które mimo niedużych rozmiarów mają wielkie możliwości.
Wspomniana wyżej miniaturyzacja, wpłynęła w interesujący sposób na gusta potencjalnych konsumentów, którzy sięgają po użytkową elektronikę. Dokonał się nawet bardzo wyraźny podział, w którym to po jednej stronie można znaleźć miłośników laptopów, a na drugim biegunie osoby, zachwalające słuszność korzystania z tabletów. Jak to wygląda w praktyce? Które urządzenie będzie lepsze i w stopniu idealnym będzie odpowiadać na nasze indywidualne zapotrzebowanie? Odpowiedź jest bardzo prosta. To zależy.
Komputery przenośne na dobre zadomowiły się zarówno na biurkach użytkowników prywatnych, jak i tych, którzy wykorzystują je do rozmaitych zastosowań związanych z pracą. Jeżeli ktoś spędza dużo czasu w Internecie albo zajmuje się obróbką zdjęć, projektowaniem w rozmaitych programach, a także tworzeniem muzyki czy filmów ? tablet ewidentnie odpada w przedbiegach. Po pierwsze dlatego, że mamy do czynienia z ewidentnie mniejszymi przekątnymi ekranu, niż w laptopach. Poza tym, nie każdy tablet ma na tyle dobre parametry, żeby swobodnie korzystać na przykład z dostępu do WiFi. Poza tym, jest masa innych czynników, które czynią korzystanie z tabletu niezbyt komfortowym.
Owszem, tablety mogą sprawdzać się w pewnych kontekstach ? jako sposób na zapewnienie sobie rozrywki podczas dłuższych podróży, podczas różnych spotkań biznesowych jako wsparcie dla tradycyjnych notatników… Generalnie jednak, główna różnica występująca pomiędzy laptopem a tabletem jest taka, że w pierwszym przypadku mamy do czynienia z wielozadaniowym, zaawansowanym sprzętem, w drugim zaś ? z gadżetem elektronicznym, którego główną funkcją jest dostarczanie rozrywki.
Jeśli ktoś stoi właśnie w obliczu decyzji odnośnie tego, na co konkretnie postawić ? należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, do jakich potrzeb chcemy wykorzystywać zakupiony sprzęt. Oczywiście, z tabletami sprawa jest o tyle prostsza, że w większości są tańsze od laptopów. Warto jednak zauważyć, że w kontekście długotrwałego wykorzystywania, kryterium ceny nie powinno być nadrzędną płaszczyzną, stanowiącą podwaliny pod ostateczny wybór zakupowy. Dla dzieci ? tablet będzie świetnym gadżetem, dla dorosłych, stopień fajności może już nie być wcale ukształtowany na tak wysokiej stopie.