Laptop po zalaniu – co robić?

Często zdarza nam się zasiąść przy laptopie z jedzeniem czy piciem, co może doprowadzić do przykrych incydentów. Sprzęty elektroniczne niestety nie są odporne na wilgoć, a zalanie go płynem może spowodować poważne uszkodzenia. W 90% przypadków dochodzi do uszkodzenia klawiatury,a nawet płyty głównej. Jeżeli zaraz po zalaniu podejmiemy odpowiednie kroki możemy zminimalizować straty i uszkodzenia.
Zdarzają się sytuacje że dosłownie kilka kropel płynu spadnie na klawiaturę, ale i to już wystarczy, aby przestało działać kilka klawiszy klawiatury czy nawet cały rząd. W takim przypadku klawiatura nadaje się tylko do wymiany.

W przypadku zalania laptopa liczy się czas i opanowanie. Aby zwiększyć szanse na uratowanie sprzętu należy przede wszystkim:
1. natychmiast wyłączyć laptopa i odłączyć wszystkie źródła prądu czyli zasilacz i baterię, gdyż dalszy dopływ prądu może pogorszyć sytuację.
2. Odłączyć urządzenia zewnętrzne tj. drukarka, skaner, pendrive aby ni doszło do zwarcia.
3. Należy otworzyć pokrywę laptopa najszerzej jak to możliwe i położyć go ?do góry nogami? czyli klawiaturą do dołu. Pozwoli to uratować płytę główną laptopa, gdyż ciecz nie zdąży przelecieć przez klawiaturę i dostać się do płyty. W takie pozycji należy zostawić laptopa na co najmniej 24 godziny.
4. Jak najszybciej należy udać się ze sprzętem do dobrego serwisu. Nie wolno włączać sprzętu! Technicy w serwisie rozbiorą sprzęt i dokładnie wyczyszczą płytę główną ze śladów zalania w specjalnej wanience ultradźwiękowej. Jeżeli już doszło do korozji to wymienią uszkodzone elementy i układy.