Laptopy- jaki rozmiar matrycy warto wybrać?

Matryca, to zdecydowanie jeden z najważniejszych elementów na które trzeba patrzeć, gdy już rozmawiamy o kryteriach związanych z wybieraniem dla swoich potrzeb komputera przenośnego. Warto pamiętać, że zasady dotyczące wyboru matrycy, są trochę bardziej złożone, niż na przykład ?im większa, tym lepsza?. Tutaj należy wziąć pod uwagę cały szereg czynników, które będą składały się na finalną decyzję o dokonaniu zakupu. Zanim ktoś zdecyduje się na to, by sprawić sobie na przykład laptop z przekątną ? 18?, trzeba też pomyśleć o tym jak taka wielkość przełoży się na ergonomię i komfort wykorzystywania komputera w codziennych zadaniach. No chyba, że ktoś kupuje takiego laptopa z zamiarem użytkowania stacjonarnego, do celów biurowych czy biznesowych. Tutaj jednak nie ma mowy o komfortowym transportowaniu, co tak naprawdę stanowi element bardzo silnego ograniczenia.
Standardowym rozmiarem matrycy, który spotykamy dzisiaj w laptopach proponowanych na rynku, jest wariant 15,6?. W tym przypadku, możemy wręcz przebierać w parametrach, bo mamy zarówno matryce w technologii LED ? co jest już poniekąd rynkowym standardem. Poza tym, możemy też wybrać opcje LCD, które mimo że nieco ustępują LED-owym wariantom, nadal cieszą się niemałym powodzeniem oraz zainteresowaniem użytkowników sięgających po komputery przenośne.
Ważne jest, by nie decydować o wyborze matrycy bazując na oszczędności cenowej. To może być złudne, a w kontekście dłuższego użytkowania, również w znacznym stopniu będzie ograniczało nasz komfort pracy. Najlepiej, przed dokonaniem zakupu ? sprawdzić dany typ matrycy. W tym celu, najsensowniej będzie znaleźć sklep stacjonarny, który oferuje dany model laptopa. Po rozmowie ze sprzedawcą, możemy poprosić o demonstrację i popracować z danym komputerem, na przykład przez 20 do 30 minut. To czas, po którym nasz wzrok adaptuje się do pracy z danym typem matrycy, dzięki czemu będzie można stwierdzić czy faktycznie jest to zadowalające nas rozwiązanie. Oczywiście, warto zwracać uwagę też na rozdzielczość i kontrast, jednak skupmy się jeszcze na rozmiarze matrycy. Czynnik ten, powinien być ściśle powiązany z tym, do jakiego użytkowania planujemy zakup konkretnego sprzętu. Jeśli ma to być laptop multimedialny, do pracy z obrazem lub filmami, zdecydowanie warto postawić na większe matryce ? 17 czy nawet 18?. Jeśli ma to być jednak laptop, który będziemy często przemieszczać ? służący na przykład różnym rodzajom pracy, nauce i innym edukacyjnym aktywnościom ? warto będzie wrócić myślami do wariantu 15,6?.