Windows, z racji tego, że Windows jest najpopularniejszym desktopowym systemem operacyjnym na świecie, przez wiele lat wyklarowała się dość długa lista popularnych problemów. Poniżej zamieszczamy kilka z nich. Warto zwrócić uwagę na to, że problemy te nie są przypisane do konkretnej wersji systemu, więc można je luźno dostosowywać (czasem z zastosowaniem jakichś drobnych zmian, czasem nie).
Problem z włączaniem starszych aplikacji/programów
Czyli częsty problem, zwany fachowo brakiem zgodności. Tyczy się to szczególnie Windowsa Vista, ale można się zetknąć z tym również w nowszych wersjach. Rozwiązanie jest bardzo proste- wystarczy prawym przyciskiem myszy kliknąć na ikonę danego programu, następnie wybrać właściwości. W otwartym oknie zaznaczyć ?Tryb zgodności z Windows XP SP3? i kliknąć ?Zastosuj?. Dodatkowo można jeszcze uruchomić aplikację w trybie ?administrator?.
Zawieszanie się komputera
Najnowsze Windowsy są już raczej wolne od tego problemu, ale posiadacze starszych wersji mogą mieć przez to mocno uprzykrzone życie. Żeby przywrócić komputer do działania, należy oczywiście wykonać restart komputera. Przy okazji warto wspomnieć, że restart to często bardzo skuteczna naprawa komputerów z Windowsem:) Po jego ponownym uruchomieniu warto wejść w menadżer procesów (skrót ctrl + alt + del) i wyłączyć te procesy, z których nie korzystamy. Jeśli obciążenie komputera będzie mniejsze, zmniejszy się też szansa zwieszania się systemu.
Powolne uruchamianie się komputera
Najczęściej spowodowane jest to duża ilością programów uruchamianych wraz z włączeniem komputera. Należy wejść w ?msconfig? (np. w Windows 7 wpisujemy ?mscofing? w pasu wyszukiwania) i w karcie ?Uruchamianie?, włączyć narzędzia, z których nie korzystamy.
Problem z uruchamianiem aplikacji
Często zdarza się, że jakiś program, pomimo spełnienia wymagań sprzętowo- systemowych, nie chce się włączyć. Spowodowane może to być kilkoma rzeczami, najczęściej jednak instalację blokuje zapora ogniowa. W panelu sterowania możemy ją odpowiednio skonfigurować albo w ogóle wyłączyć. Tego ostatniego jednak nie polecamy, ponieważ może to spowodować pojawienie się poważniejszych problemów (np. może ułatwić wdarcie się do naszego komputera programom szpiegującym).
Brak dźwięku, problem z odtwarzaniem multimediów
Na zakończenie problem, który dziś jest już rzadko spotykany, ale za czasów Windowsa XP, był prawdziwą zmorą. W świeżo zainstalowanym systemie operacyjnym nie działa dźwięk, i to pomimo zainstalowania najświeższych sterowników… Wyjście jest tutaj bardzo proste. Wszystko sprowadza się do zainstalowania kodeków (które w nowych wersjach Windowsa, są już zaimplementowane). Najlepiej jest skorzystać z jakiejś większej paczki (zestawu), jak chociażby K- Lite Pack, dzięki czemu za jednym zamachem umożliwimy sobie oglądanie wszelkich rodzajów multimediów.
Materiały źródłowe:
Pogotowie komputerowe w Warszawie – centrumnaprawlaptopow.pl