Z tego co donoszą media rok 2014 upłynie pod znakiem dwóch zagrożeń, jeśli chodzi o słynny już dla wszystkich system XP i inne platformy komputerowe. Jednym z zagrożeń jest Malvertising, jest to złośliwe oprogramowanie dostarczane z fałszywymi reklamami, które są wyświetlane na stronach internetowych. Jakie jest drugie zagrożenie? Dotyczy ono zakończenia aktualizacji Windows XP. Ten temat jest już chyba wszystkim znany.
Malvertising
Ale po kolei, najpierw zajmijmy się pierwszym zagrożeniem malvertising. Nazwa wirusa powstała od połączenia słów – malware czyli złośliwe oprogramowanie i advertising czyli reklama. Jeśli słowa złożymy w całość, to już się domyślimy, w jaki sposób cyberprzestępcy rozprzestrzeniają wirusa. Jak to działa? Naprawdę bardzo prosto ! Mianowicie wystarczy kliknąć w reklamę i już jesteśmy przenoszeni na zewnętrzną stronę, która jest podstawiona i przypomina oryginalną i właśnie tutaj nasz komputer zostaje zarażony. Co gorsza nasze prywatne informacje dostają się w niepowołane ręce. Właściciel oprogramowania Bitdefender ostrzega, że w obecnym czasie niestety ale cyberprzestępcy będą się coraz częściej skupiali na zyskach z malvertisingu. Co jest najgorsze? Że reklamy o podejrzanej zawartości będą wyświetlane nawet na zaufanych stronach! Wirus może opanować strony, które przeglądamy codziennie, gdyż to one dostarczają najwięcej informacji o nas. A więc weryfikacja nadawcy może być naprawdę znacznie utrudniona. Jak donoszą statystycy, którzy przeprowadzali badania na internautach, wskazują oni że 7 proc. stron na platformach reklamowych niestety ale stanowi zagrożenie dla komputerów i użytkowników. Obecnie dominuje właśnie malvertising, oferujący fałszywe reklamy i atrakcyjne oferty. Największe niebezpieczeństwo niosą reklamy, które wyświetlają strony dotyczące finansów.
Windows XP
Drugie zagrożenie dotyczy naszego ukochane Windowsa XP, dlaczego ukochanego? Jak podaje BusinessWeek aż 95 procent wszystkich bankomatów na świecie działa na systemie Windows XP, a w Polsce systemu tego używa jeszcze 20 procent użytkowników PC. Jak wiemy, od 8 kwietnia 2014 r. nie pojawi się już żadna nowa aktualizacja. Tego typu aktualizacje naprawiają luki w zabezpieczeniach, a bez tego wsparcia XP stanie się łatwym celem dla cyberprzestępców. Jak się okazuje, nie tylko my będziemy zmuszeni do zmiany wersji oprogramowania, gdyż większość bankomatów na świecie działa właśnie na tym systemie. A więc, przez ten jeden krok Microsoftu wszystkie bankomaty na świecie będą stać przed wielkim wyzwaniem. Producenci Ci, będą musieć zaktualizować system XP na Windows 7 w celu zachowania zgodności z normami bezpieczeństwa. No i oczywiście, że nowe oprogramowanie będzie wymagało wydajniejszego sprzętu. Może się okazać, że to będzie bardzo długi i kosztowny proces, który będzie związany z czyhającymi zagrożeniami. Brak wszelkich aktualizacji dla Windows XP to nie tylko koszty związane z wymianą urządzeń ale koszty uaktualniania systemu. To wszystko może spowodować duże zakłócenia w pracy wielu maszyn fabrycznie wyposażonych w XP. Oprócz prawie wszystkich bankomatów, sprawa także dotyczy terminali płatniczych a nawet urządzeń medycznych!