Wybieramy urządzenie wielofunkcyjne ? przydatne czynniki, na które warto zwracać uwagę.

Kupno drukarki, to dzisiaj w zasadzie nie jest duży problem. Ludzie sugerują się ceną, marką, okresem gwarancji, faktem czy w standardzie mają komplet tonerów. Przeznaczają na zakup jakąś kwotę, wybierają sklep ? i załatwione. Analogicznie wygląda sytuacja wówczas, gdy chcemy wybrać dla swoich potrzeb skaner. Kiedy jednak chcemy sięgnąć po urządzenie wielofunkcyjne, wyżej wspomniane kryteria zdają się schodzić na dalszy plan, ponieważ proces decyzyjny w tym zakresie jest znacznie dłuższy. Na co więc patrzeć wówczas, gdy chcemy sprawić sobie taki sprzęt?
Przede wszystkim, należy się zastanowić, do jakich zastosowań będzie nam potrzebny. Jeśli mamy na myśli użytek domowy, możemy podarować sobie urządzenia z funkcją faksu. Jeśli jednak szukamy czegoś pod potrzeby firmowe, może to być jak najbardziej wskazane.
Tańsze, najbardziej spopularyzowane wśród użytkowników domowych rozwiązania, bazują na technologii atramentowej. Laserowe modele, to już większy koszt i nie każdy się na niego decyduje.
Kolejna sprawa, o której warto pomyśleć, bazując na potrzebach, które planujemy zaspokoić kupnem takiego sprzętu, jest rozważenie czy ma to być urządzenie monochromatyczne czy może takie, które daje możliwości pracy w kolorze.
Dalej można patrzeć już na inne, bardziej drobiazgowe parametry ? prędkość druku w kolorze czy w czerni, podawana w ilości stron na minutę.
W przypadku skanera, ważna jest rozdzielczość DPI, która przekłada się na późniejszą jakość realizowanych skanów. Im wyższą wartość ma ten parametr, tym bardziej szczegółowe skany będziemy mogli wykonać.
Rynek tych urządzeń jest mocno nasycony, możemy sięgać po oferty całego mnóstwa producentów. W praktyce, oznacza to dla nas większy komfort jeśli chodzi o zakup, bo duża ilość produktów na rynku prowokuje też większą konkurencyjność. Jeśli chodzi o wymiar jakościowy, na rynku wiodą dzisiaj prym marki Brother i Samsung, które są uważane za jedne z najlepszych i najbardziej niezawodnych sprzętów wielofunkcyjnych.
Oczywiście, można też dobierać dla siebie sprzęt, sugerując się kryterium ceny, nie jakości. W takim przypadku, możemy wystartować już od progu cenowego 200 złotych, ale nie ma tu możliwości zagwarantowania, że taki sprzęt będzie długowieczny i zagwarantuje nam komfortowe użytkowanie.
Jeśli ktoś kompletnie nie ma pojęcia, na jakie kwestie zwracać uwagę i na czym bazować, najlepiej będzie się poradzić kogoś kompetentnego. Warto w tym wypadku zasięgnąć porady na forach internetowych, opcjonalnie ? skonsultować się ze sprzedawcą w sklepie, w którym planujemy dokonać zakupu takiego sprzętu dla swoich potrzeb.