Dell XPS 15 miał kilka odsłon, nie zawsze był laptopem z najwyższej półki. Model XPS 15 9530 to dość luksusowy produkt, o czym świadczy jego konfiguracja i cena. Poniżej opiszemy co to jest za notebook i z czego jest zbudowany.
W ostatnim, najnowszym modelu Dell XPS 15 zastosowano trochę cieńszą obudowę aniżeli w jego poprzednikach. W najgrubszym miejscu, obudowa ma 18 mm wysokości. Opisywany model jest również lżejszy od poprzednika, waży 2 kg. Obudowa wykonana jest częściowo z włókna węglowego a częściowo z aluminium. Wierzch oraz spód korpusu mają silikonowe wykończenia, co sprawia, że obudowa wydaje się bardziej miękka w dotyku. Jakość wykonania obudowy i jej sztywność są na wysokim poziomie, nie ma się do czego przyczepić. Ekran odchyla się o 135 stopni, a do unoszenia klapy należy używać obu rąk. Duży zawias stabilnie utrzymuje ekran, pokrywa nie kiwa się przy zmianie ustawienia. XPS 15 9530 posiada dotykowy ekran który ma osłonę w postaci szyby Gorilla Glass. Za największą wadę obudowy tego laptopa, uważamy to, że sensowne rozmieszczenie portów jest dość trudne. Dodatkowo ten model nie posiada napędu optycznego oraz gniazda Rj45 (LAN). Laptop wyposażony jest w trzy porty USB 3.0 i jeden USB 2.0, port HDMI, wyjście mini Display Port, gniazdo audio, gniazdo Noble Lock, a także czytnik kart pamięci. Głośniki zostały umieszczone z przodu obudowy, na spodzie. Jakość dźwięku jaki wydają jest dość dobra.
W omawianym modelu, zastosowano klawiaturę wyspową o nieco wklęsłych, czarnych i matowych płytkach. Klawiatura jest podświetlana, co daje nam możliwości używania laptopa przy zgaszonym świetle. Klawisze bardzo szybko reagują i mają raczej krótki skok. Gładzik jest duży, a jego powierzchnia jest przyjemna. Skok zintegrowanych przycisków jest dobry. Dodatkowym atutem jest to, że zamiast gładzika możemy używać ekranu dotykowego.
Matryca jaka została zamontowana w XPS 15 9530, to 15,6 calowa o rozdzielczości QHD+ (3200 x 1800 pikseli). Robi ona niesamowite wrażenie, a użytkownik bez problemu może umieścić na ekranie wiele otwartych okienek. Choć wyświetlane treści są mniejsze, nie ma problemu z ostrością, gdyż jest bardzo dobra. Jakość wyświetlanych filmów oraz zdjęć jest na wysokim poziomie. Producent zastosował w nim wyświetlacz IGZO wyprodukowany przez firmę Sharp. Luminacja matrycy jest wysoka. Niemniej jednak błyszcząca szyba nie sprawdza się w miejscach nasłonecznionych. Ta matryca cechuje się szerokimi kątami widzenia, choć przy odchyleniach w pionie zauważalne są blednięcia kolorów.
Analizowany Dell XPS 15 9530 jest wyposażony w procesor czterordzeniowy Intel Core i7-4702HQ, kartę graficzną Nvidia GeForce GT 750M 2GB, a także w 16 GB pamięci operacyjnej RAM oraz dysk SSD mSATA o pojemności 512 GB. Częstotliwość taktowania procesora przy jednowątkowych obliczeniach to 3,1 GHz, a przy wielowątkowych obliczeniach taktowanie wynosi 2,9 GHz. Ten model posiada technologię Nvidia Optimus, w związku z tym wykorzystuje zintegrowany z procesorem układ graficzny HD Graphics 4600. Wydajny procesor, dobra karta graficzna, szybki dysk twardy SSD oraz 15 GB pamięci RAM, dają obraz całkiem wydajnego laptopa.
Przy normalnej pracy na laptopie, jest on bardzo cichy. Przy pełnym obciążeniu CPU lub GPU, dopiero możemy usłyszeć aktywność wentylatora. Osiąga on maksymalnie 42,1 dB. Szum wentylatorów w cichym pomieszczeniu, może być wtedy denerwujący. Dell XPS 15 9530 przy takim obciążeniu jest od spodu mocno ciepły.
W tym modelu producent stosował dwie wielkości akumulatorów. Jeden o pojemności 61 Wh, a drugi 91 Wh. Akumulator o pojemności 91 Wh, jest dostępny tylko w konfiguracji laptopa z dyskiem SSD mSATA. Na tym akumulatorze komputer potrafi pracować nawet 14 godzin. Przy zwykłej pracy, korzystaniu z Internetu, wytrzymuje ok. 9 godzin.
Podsumowując, możemy stwierdzić że Dell XPS 15 9530 jest dość wydajnym komputerem. Ten model ma bardzo dobrą matrycę która oferuje dużą ilość pikseli, wysoką jasność obrazu oraz dobry kontrast, a także funkcję dotykową. Obudowa jest wykonana solidnie, a przy czym jej wygląd jest atrakcyjny. Dokuczająca może być głośna praca przy wysokim obciążeniu laptopa, a także zbyt gorąca obudowa. Niemniej jednak przy zwykłej pracy laptop nie będzie hałasował. Jego dużym atutem jest akumulator, na którym można pracować prawie cały dzień, bez dostępu do zasilania sieciowego.